Prohledat tento blog

pondělí 12. září 2022

Vytápění pomoci Trombeho stěny

V roce 1881 si nechal Edward Mors v USA patentovat systém, kterému se dnes říká Trombeho stěna. První realizace se totiž jeho vynález dočkal až v roce 1964 a zasloužili se o to Francouzi Felix Trombe a Jaques Michele. Základ systému tvoří jižně orientovaná masivní zeď stavby, která je natřena černou barvou, aby lépe absorbovala sluneční energii. Před ní je umístěna prosklená stěna, která uzavírá vzduchovou mezeru. Vnitřní prostor domu je se vzduchovou mezerou spojen otvorem v dolní a horní části Trombeho stěny, oba otvory je možné uzavřít klapkami a regulovat tak proudění vzduchu. První stěna vznikla v rámci projektu solárního pasivního domu. Měl předvést, kolik možné využitelné energie se nachází ve slunečních paprscích. V domě se nacházelo více solárních systémů, které zastupovaly funkci běžných zařízení na vytápění, ohřev vody nebo klimatizaci. Pohlcené sluneční záření z poloviny zahřívá vzduch a druhá polovina se uchovává ve stěně jako teplo. Vyhřívání pokračuje od teplé stěny ještě celou noc. V létě se záklopkou uzavře otvor u stropu a tím se uvolní otvor ven. Horký vzduch stoupá a uniká otevřeným otvorem. Pohlcené sluneční záření v Trombeho stěně z poloviny zahřívá vzduch a druhá polovina se uchovává ve stěně jako teplo. Vyhřívání pokračuje od teplé stěny ještě celou noc. V létě se záklopkou uzavře otvor u stropu a tím se uvolní otvor ven. Horký vzduch stoupá a uniká otevřeným otvorem. Na jeho místo proudí do místnosti chladný vzduch otvorem v severní stěně.
Na základě dlouholetých zkušeností se uvádí, že v jižní Francii uspoří celoročně asi polovinu spotřeby paliva. Dovnitř Trombeho stěny lze zabudovat i jednoduchý systém pro předehřev vody. Stačí na stěnu mezi sklo a zeď připevnit trubky natřené na černo. Ty musí být z materiálu, který dobře vede teplo, tedy obecně kov, nejlépe však hliník nebo měď. Jednu z prvních Trombeho stěn v ČR najdeme na domě Netunicích u Plzně. Na jaře a na podzim, když svítí slunce, není podle něj třeba v domě téměř vůbec přitápět.
Cenna? Ano, podobnou službu nabízejí solární panely. Mají vysokou účinnost, a proto stačí poměrně malá plocha. Jsou schopny velmi dobře využívat i rozptýlené sluneční záření a díky složité technologii mají minimální ztráty. Navíc nezasahují do izolace domu. Kromě zdí se dají umístit na střechy domů, místo výplně plotů a na další nezastíněná místa. Vyjdou ovšem násobně dráž, než Trombeho stěna. Dále je nutné počítat s rozvody teplonosného média a prostorem pro zásobník teplé vody, popřípadě výměník. Trombeho stěna stojí podle rozsahu maximálně desítky tisíc. Její návrh je při znalosti vhodných materiálů snadný a lze ji postavit i svépomocí.

Žádné komentáře:

Okomentovat