elektrárny topení e-kola elektromobil hybrid MVE VtE FVE tepelná čerpadla bioplynové stanice OZE, Energy Power, čistá enegie, LDS, investice
Prohledat tento blog
pátek 31. prosince 2021
Elektřina ze skleněné koule. Sférický generátor by mohl být budoucností fotovoltaiky
Elektřina ze skleněné koule. Sférický generátor by mohl být budoucností fotovoltaiky
fotovoltaika, solarní energie.
Německý inovátor jménem Andre Broessel má nápad, jak ze slunce „vyždímat více energie“. Jeho generátor je navzdory svým malým rozměrům mnohem účinnější než běžné fotovoltaické panely. To vše díky objektivu, který zaostřuje světlo, informuje portál inhabitat.com.
Fotovoltaické instalace v podobě plochých panelů jsou dnes běžnou záležitostí. Neustále se pracuje na zvýšení jejich efektivity. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je technologie CPV (koncentrační otovoltaika), která využívá různé metody soustředění slunečního světla na panely.
Andre Broessel, zakladatel společnosti Rawlemon, se rozhodl toto řešení ještě vylepšit a zároveň mu dát neobvyklou a oku lahodící podobu. Jeho generátor nazvaný Beta Ray má podobu velké skleněné koule umístěné na otočném stativu.
Úkolem koule je soustředit světlo a nasměrovat ho na fotovoltaické panely umístěné na zařízení a systém, který je zodpovědný za sledování polohy Slunce, otáčí celou sestavou tak, aby se maximalizovala výroba energie.
Hybridní panel použitý konstruktérem navíc umožňuje současné využití tepelného záření, což dále zvyšuje výrobu elektřiny.
foto: Rawlemon
Sférický generátor beta záření
Díky svým malým rozměrům může být Beta Ray instalována tam, kde není dostatek místa pro typické ploché fotovoltaické instalace, jako jsou terasy, části střech a malé dvorky, stejně jako šikmé plochy nebo dokonce svislé stěny.
Myšlenka použitá v prototypu generátoru beta paprsků byla rozpracována do fotovoltaického modulu MT80, který se skládá z mnoha malých koulí. Podle projektanta je toto řešení dostatečně efektivní, aby mohlo být použito například k vybudování nabíječek elektromobilů nezávisle na stávající infrastruktuře.
Zdroj: inhabitat.com
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat