Prohledat tento blog

sobota 30. ledna 2021

Evropa na pokrají blackoutu

 

 Mimořádná situace v elektrické síti, která odstartovala v Chorvatsku.

Více jak dva týdny žila nejen tuzemská energetika hádkami o to, kdo zavinil rozkolísání frekvence v evropské přenosové soustavě v pátek 8. ledna, a přivedl tak Evropu málem k blackoutu. Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny ENTSO-E nyní zveřejnila závěry svého šetření. 

Na vině nejsou obnovitelné zdroje ani blíže nespecifikovaná událost v Rumunsku, jak se původně spekulovalo, i když druhá stopa vedla geograficky správným směrem. Mimořádná situace odstartovala v chorvatské rozvodně Ernestinovo, kde se křižují vedení vedoucí do Maďarska, Srbska i Bosny a Hercegoviny. 

ENTSO-E propojeni
Soustava ENTSO-E a její propojení s okolními nečlenskými státy.


Vlivem nadměrných exportů elektřiny z jihovýchodní Evropy na západ došlo v rozvodně k přetížení. Zabezpečení následně rozdělilo severozápadní a jihovýchodní toky elektřiny, čímž došlo k přetížení a kaskádovitému výpadku dalších vedení. Následkem toho došlo k rozdělení evropské energetické sítě na jihovýchodní a severozápadní část, přičemž hranice probíhala zhruba skrze Chorvatsko, po maďarsko-srbské hranici a dále přes západní Rumunsko. 

To mělo za následek nadbytek výkonu v jihovýchodní a naopak jeho nedostatek v severozápadní části, což vedlo ke zvýšení frekvence na 50,6 Hz, respektive snížení na 49,74 Hz. To se stalo zhruba pět minut po druhé hodině odpolední, tedy asi jen minutu po rozdělení toků elektřiny.

Zvýšením výkonu záložních zdrojů v severní Evropě a ve Velké Británii a odpojením velkých odběratelů ve Francii a Itálii, kteří jsou k tomu smluvně zavázáni a také kompenzováni, se podařilo během dalších čtyř minut dostat frekvenci zhruba na úroveň 50 Hz, a tedy odvrátit nebezpečí blackoutu. V jihovýchodní zóně byly naopak odpojeny některé zdroje v Turecku a i tam se podařilo frekvenci stabilizovat zhruba do půl třetí odpoledne na přijatelnou úroveň. 

Po tři čtvrtě na tři se mohla znovu připojit odpojená zařízení ve Francii a Itálii a po třetí hodině se severovýchodní a jihozápadní Evropa opět energeticky spojila. 

Událost vyvolala mnoho rozporů. Zastánci obnovitelných zdrojů a tradiční energetiky se navzájem osočovali, kdo mimořádnou situaci vyvolal, kdo ji pomáhal tlumit a kdo si naopak připisuje neoprávněné zásluhy. Celkově lze shrnout, že se situaci podařilo úspěšně zvládnout, aniž by většina odběratelů cokoli pocítila. Zástupci národních přenosových soustav se shodují, že spolupráce zafungovala.

přenosová soustava

 

 

 

čtvrtek 14. ledna 2021

Jak uspořit pohonné hmoty u aut ?

 


Jak uspořit pohonné hmoty u aut ?
 

V tabulce Vám ukažme jak spotřeba roste za komfort si, ale připlatíme, Výroba 100W elektřiny nás stojí 0,1l na 100km.

Zdroj spotřebyVýkon ve wattechSpotřeba benzínu na 100 km (litry)
vyhřívané čelní sklo 800 0,81
Nezávislé topení Až 200 Až 2
Topný ventilátor v kabině ve střední poloze 170 0,17
Potkávací světla 125 0,125
Zadní mlhové světlomety 35 0,035
Přední mlhové světlomety 110 0,11
Vyhřívání sedadel 100 0,1
Vyhřívaný volant 50 0,05
Vyhřívaná zpětná zrcátka 40 0,04
Rádio 20 0,02
Navigace100,01





































středa 13. ledna 2021

Energy Power:

Energy Power:   
   
Nabídka služeb:
Prodej elektráren
Studie proveditelnosti OZE
Správa LDS (i odkup)
Dodávka elektrické energie VN, NN
Dodávky plynu (i při odstávkách)
Výstavba dobíjecích stanic AC/DC z veřejné sítě, nebo OZE
Výstavba domácích kotelen
Výměna plynových kotlu zdarma
Energetické audity a posudky budov
Průkazy energetické náročnosti budov 
Tepelná čerpadla
Teplonosné kapaliny 
Technické kapaliny 
Kybernetické zabezpečení 
Kapaliny do ostřikovačů
Dotace
a jiné služby
 

 


neděle 10. ledna 2021

Nové energetické štítky: Co se mění?

 

Nové energetické štítky: Co se mění?

Nové energetické štítky, schválené Evropskou komisí, budou sice platné až od března 2021, je ale možné, že jste se s nimi u některých produktů setkali už nyní. Proč dochází ke změně a kterých spotřebičů se týká? Vše důležité se brzy dozvíte.

 

Rozlučte se se znaménkem +

Energetický štítek označuje energetickou náročnost, např. spotřebu elektrické energie, vody či hlučnost spotřebiče. Dosud používané třídy A+, A++ a A+++ se však s vývojem technologií staly kvůli ošemetnému znaménku plus zastaralými a nevyhovujícími. A protože další + by při rozhodování o koupi nové ledničky, pračky či televize vneslo jen zmatek, budou se postupně elektrospotřebiče a televize přeštítkovávat na třídu A–G. Nejméně úsporné výrobky budou tedy zařazeny do třídy G.

Nové energetické štítky budou platné od 1. března 2021:energetické štítky

 

Změna se zatím týká pouze těchto 6 kategorií:

  • myčky nádobí
  • pračky a pračky se sušičkou
  • chladničky, mrazničky a vinotéky
  • svítidla
  • elektronické displeje (včetně displejů televizorů a monitorů a digitálních informačních displejů)
  • chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí, tzn. komerční chladničky používané v prodejnách a prodejních automatech                

 Nelekejte se, pokud jste v krabici se zakoupenou televizí, pračkou nebo třeba lednicí našli jeden štítek s označením třídy A+++, zatímco ten druhý uvádí třídu D. V žádném případě nedochází ke změně v energetické účinnosti výrobků! Vlivem nových směrnic se zmiňované kategorie elektra z energetické třídy A a B vyprázdní a je běžné, že produkt může takto „spadnout“ i o několik tříd. Cílem přeštítkování totiž mimo jiné je, aby na několik let dopředu vznikl prostor pro ještě úspornější produkty.

středa 6. ledna 2021

Brexit a ceny elektrické energii vylétly do výšin.

 

Brexit a ceny elektrické energii vylétly do výšin.
 

 
Jak jsem psal minulém článku kdy v Německu energie propadla do záporných cen.
 Tak Británie řeší úplně opačný problém ceny vyletěly raketově .Cena elektřiny na denním (spotovém) trhu N2EX v Británii, zaznamenala včera svoji rekordní hodinovou hodnotu přesahující více jak  1000 liber/MWh. Tento významný nárůst ceny elektřiny byl způsoben nízkou dostupností elektráren, chladným a bezvětrným počasím a sníženou efektivností využití přenosových kapacit po Brexitu. 
 
 

 

Cena na trhu pro dodávky elektřiny v Británii v dnešní den mezi 17:00-18:00 místního času dosáhla 1000,45 GBP/MWh,  je dle operátora trhu, společnosti Nord Pool, historicky nejvyšší hodinová cena. Následkem toho vzrostla i celková denní cena elektřiny na 145,08 GBP/MWh, nejvyšší hodnotu od 19. září 2016, kdy dosáhla k ceně na 168,25 GBP/MWh.