elektrárny topení e-kola elektromobil hybrid MVE VtE FVE tepelná čerpadla bioplynové stanice OZE, Energy Power, čistá enegie, LDS, investice
Prohledat tento blog
pátek 21. května 2021
Polsko musí okamžitě zastavit těžbu na dole Turów, rozhodl Soudní dvůr EU.
Polsko musí okamžitě zastavit těžbu na dole Turów, rozhodl Soudní dvůr EU
21. 05. 2021
Polsko musí okamžitě zastavit těžbu na dole Turów, rozhodl Soudní dvůr EU.
Soudní dvůr EU ve svém dnešním usnesení potvrdil, že důsledky pokračování těžby uhlí v polském dole Turów na české území mohou být natolik významné a nevratné, že nařídil Polsku, aby okamžitě pozastavilo činnost v dole do doby, než bude vynesen rozsudek ve věci žaloby České republiky.
"Soud EU právě nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo těžbu na dole Turów. A to do doby, než bude vynesen rozsudek k naší žalobě na Polsko za porušování práva EU. Za všechny naše občany jsem nesmírně rád a děkuji v tuto chvíli všem, kteří nám pomáhají v právní bitvě za naše zdravé životní prostředí," reagoval dnes bezprostředně ministr životního prostředí Richard Brabec.
Žalobu k Soudnímu dvoru EU podala ČR proti Polské republice v únoru. ČR Polsku vytýká, že v souvislosti s rozšířením těžby na dole Turów porušilo unijní právo. Polsko nejenomže po mezistátním procesu EIA prohlásilo své rozhodnutí EIA do roku 2044 za okamžitě vykonatelné, čímž vyloučilo účinnou právní ochranu vůči tomuto rozhodnutí - tak jak je to standardem ve všech zemích EU podle směrnice o posuzování vlivů záměru na životní prostředí, ale současně prodloužilo povolení k těžbě hnědého uhlí v dole Turów o 6 let bezprostředně v návaznosti na těžbu současnou, a to bez provedení posouzení vlivů na životní prostředí, dále z řízení o vydání tohoto povolení k těžební činnosti do roku 2026 vyloučilo dotčenou veřejnost a vůbec neumožnilo soudní přezkum tohoto povolení. České straně navíc Polsko v souvislosti s řízením o vydání báňského povolení do roku 2026 neposkytlo kompletní informace, což je i přímým porušením zásady loajální spolupráce podle Smlouvy o Evropské unii.
Součástí žaloby byla také žádost o zastavení aktuální těžby uhlí v dole do doby, než Soudní dvůr EU rozhodne. Česká republika navíc současně požádala soud, aby žalobu projednala přednostně, právě s ohledem na negativní důsledky protiprávní těžby pro obyvatele příhraničních oblastí Libereckého kraje, což Soudní dvůr svým dnešním usnesením stvrdil.
"Jsme přesvědčeni, že Polsko porušilo právo Evropské unie, když povolilo rozšíření těžby v hnědouhelném dole v těsném sousedství s naší republikou i s územím Německa. Touto činností je negativně dotčeno nejen právo obyvatel česko-polského pohraničí na vodu, neboť těžba ovlivňuje hladinu podzemní vody, ale také kvalita životního prostředí i majetek obyvatel. Věříme, že nám Soudní dvůr vyjde vstříc i v co nejkratším projednání naší žaloby."
neděle 16. května 2021
Průlomová baterie
Nabijete do 10 minut a vydrží až 15 let.
Vědci z Harvardovy univerzity přináší průlom čtyřicet let starého problému s lithium-kovovými bateriemi. Díky tomu vznikne baterie, která se nabije za 10 minut a vydrží napájet elektromobil až 15 let bez nutnosti výměny.
Pro stále větší poptávku po elektromobilech a jejich rychlejší rozšiřování budou velmi důležité baterie s rychlým nabíjením a dlouhou životností na mnoho dobíjecích cyklů. Právě to jsou ale i hlavní problémy dnes používaných lithium-iontových baterií, ty jsou příliš drahé a jejich nabíjení trvá dlouho.
Vědci vyřešili čtyřicet let starý problém se stabilitou.
V současné době se ale studie, kterou vědci publikovali v časopise Nature podařilo najít průlom a řešit tyto potíže. Už více jak čtyřicet let se totiž vědci snaží uchopit potenciál polovodičových lithium-kovových baterií, které ve srovnání s již zmíněnými lithium-iontovými bateriemi pojmou podstatně více energie ve stejném objemu a navíc je možné je nabít za zlomek času.
A právě kvůli tomu jsou lithium-kovové baterie považované podle docenta Xin Li z Harvardovy univerzity za svatý grál pro chemii baterií. Vědcům ale dlouhé roky dělala potíže stabilita těchto baterií, kterou se jim nepodařilo zajistit tak, aby byla trvalá a bezpečná.
Právě tým pod vedením pana Li ale navrhl stabilní lithium-kovovou baterii, kterou lze nabíjet a vybíjet nejméně 10 tisíc krát, to je tedy mnohem více cyklů než bylo dříve možné a navíc při vysoké proudové hustotě. Vědcům se to podařilo díky využití nového designu s komerčním katodovým materiálem jež má vysokou hustotu energie.
Nová technologie navíc přináší další zásadní výhodu, která by mohla posunout svět elektrických vozidel a to prodloužení životnosti baterií. Ta by se podle vědců měla dostat na hodnoty 10 až 15 let, tedy obdobnou životnost jako mají automobily na konvenční paliva. Plně nabitá by pak taková baterie mohla být během 10 až 20 minut.
Využití sendviče ve vývoji baterie , Harvard EDU
Velkým problémem lithium-kovových baterií byla podle vědců vždy chemie. Lithiové baterie totiž během nabíjení přenáší ionty lithia z katody na anodu. Když je anoda vyrobená z kovového lithia, na jejím povrchu se tvoří jehlicovité struktury zvané dendrity. Tyto struktury následně během dobíjení rostou jako kořeny do elektrolytu až následně prorazí bariéru oddělující katodu a anodu, to následně způsobí zkrat či vznícení baterie.
Harvardským vědcům se tak podařilo vytvořit vícevrstvou baterii připodobněnou sendviči, ta používá různé materiály s různou stabilitou mezi katodou a anodou. Právě tato technologie vícevrstvé baterie z různých materiálů zabraňuje pronikání lithiových dendritů.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)