Prohledat tento blog

sobota 24. dubna 2021

Z kotlíkovou dotaci topím ekologický:

 

Z kotlíkovou dotaci topím ekologický:

Chystáte se v domě měnit stávající starý kotel na uhlí za jiný zdroj topení? Pamatujte, že na to nemusíte být sami, je možné žádat o takzvanou kotlíkovou dotaci od státu.

Jak postupovat: 



1 Připravte se včas

Dotace jsou mnohdy vyčerpány během pár vteřin, a tak je důležité být připraven. Žádost si tedy připravte předem a klidně i ve spolupráci se specializovanou firmou. Zájemců je hodně a otálet se nevyplácí. Na přípravu žádostí pro další kolo dotací máte nejvyšší čas.

Příprava žádosti může zabrat několik měsíců, a protože se další kolo dotací pravděpodobně otevře již tento rok, máte nejvyšší čas začít.

2 Zbytečně nešetřete

Pokud podstatnou část ceny tepelného čerpadla či některého z kotlů zaplatíte z dotace, vyberte si to nejkvalitnější a nejúspornější, které vám dodavatelé nabízí. V příštích letech se vám to vrátí v nízké spotřebě, nízké poruchovosti a dlouhé životnosti.

3 Obraťte se na odborníky

Specializované firmy, které dotace vyřizují, mají potřebné zkušenosti a informace. Proces žádosti o dotaci se v každém kraji mírně liší. Firmy, které svým klientům s vyřízením dotace pomáhají, vědí, jak má vypadat kompletní faktura, kterou stát uzná a proplatí.

„Bohužel jsem si nezjistil všechny informace včas, a tak se stalo, že jsem nepoužívaný starý kotel vyhodil. Nesplnil jsem tak podmínky pro kotlíkovou dotaci na tepelné čerpadlo.


Vše k vyřízení žádosti:

Každém kraj má svoji vlastní vzorovou žádost o dotaci. Mezi základní dokumenty požadované při podání žádosti o dotaci patří:
  • - Žádost o poskytnutí dotace. 
  • - Doklad o kontrole technického stavu a provozu stávajícího kotle.
  •  - Fotodokumentace stávajícího kotle.
  • -  V případě, že má nemovitost více vlastníků, bude potřeba jejich písemný souhlas.
  •  - Další přílohy definované příslušným krajem dle jeho individuálních potřeb.
  •  - Žadatel musí mít na sebe zřízený běžný účet, na které stát peníze posílá.

Výše dotace:

tepelné čerpadlo

80 % nákladů

maximálně 120 000 korun

(v některých obcích 127 500 korun a ve vybraných krajích 135 000 korun)

Automatický kotel na biomasu

80 % nákladů                                       



maximálně 120 000 korun

Kotel pouze na biomasu s ručním přikládáním

80 % nákladů

maximálně 100 000 korun

Plynový kondenzační kotel

75 % nákladů

maximálně 95 000 korun

ENERGY POWER

 

pondělí 5. dubna 2021

Vědci vytvořili unikátní technologii pro transport vodíku:

 

Plynovody v Česku
ilustrční foto:


Není to tak dávno, co se němečtí vědci z Fraunhoferova institutu pochlubili novou technologií na výrobu vodíkové pasty, která by mohla uložit až desetkrát více energie jak dnešní bateriové články. To by posloužilo hlavně menším zařízením či vozidlům jako jsou třeba skútry.

Ekonomická přeprava bez výraznějších investic

Jedním z hlavních problémů vodíku je ale v současné době jeho transport z místa výroby ke konečným spotřebitelům. A právě na to vědci z Fraunhoferova institutu mysleli tentokrát. Jejich nová membránová technologie totiž umožní snadnější přepravu vodíku ve stávajících distribučních sítích zemního plynu.

Právě v plynovodech by tak v budoucnu mohl krom zemního plynu proudit i vodík, ten by ale nemusel být využíván jen k vytápění domácností a firem či jen jako příměs zemního plynu, ale mohl by být plnohodnotně využit samostatně. Membránová technologie německých vědců totiž umožňuje zemní plyn a vodík vedený ve společném potrubí oddělit tak, aby mohly být plyny využity samostatně.

Jejich membránová technologie je totiž energeticky velmi účinná a navíc ekonomická. Látky by tak v rozvodných sítích zemního plynu byly přepravovány společně a poté na konečném místě určení separovány. Právě to je pro vodík významný krok vpřed jelikož dosud byl distribuován spíše nákladními automobily či vlaky, což je pro jeho širší využití další prvek zdražující jeho přepravu.

ilustrační foto GC


 Sítě plynovodů umožnují rychlejší rozvoj vodíku

Právě na přepravu vodíku se zaměřuje iniciativa HYPOS (Hydrogen Power Storage & Solutions East Germany – Řešení pro skladování a transport vodíku ve východním Německu). Jejich společným cílem je vytvoření inteligentní infrastruktury distribučních sítí a skladovacích stanic, které zpřístupní zelený vodík ve všech regionech.

en v Německu je podle vědců 511 000 kilometrů dlouhá plynová rozvodná síť a 33 skladovacích míst. Její využití i pro distribuci vodíku je tedy na místě.

Nová technologie pro filtraci obou plynů využívá uhlík, který vytváří tenkou vrstvu na porézních keramických podkladech. Tam působí jako membrána a odděluje zemní plyn a vodík od sebe. Právě póry v uhlíku jsou pro tento způsob velmi vhodné jelikož mají menší průměr než nanometr a plyny tak dokáží snadno separovat.

Během procesu separace se vodík a zemní plyn tlačí přes trubičkové moduly. Menší molekuly vodíku jsou přitom protlačovány přes póry v membráně a dostávají se ve formě plynu ven. Větší molekuly metanu jsou naopak membránou zadrženy. To vytváří vodík s 80 % čistoty. Následující filtrace v druhém separačním kroku zajistí čistotu přes 90 procent.

Výhodou vodíku oproti zemnímu plynu jsou nulové emise skleníkových plynů, při jeho spalování totiž vzniká jen voda a vodní páry. Vodík je už v současnosti využíván v dopravě k pohonu vlaků. Jeho další rozvoj se ale teprve očekává i díky masivním investicím Evropské unie.