Prohledat tento blog

středa 30. září 2020

Povinnosti výrobce :

 

Oznamovací povinnost při dočasném snížení instalovaného výkonu

 

Podle nedávno zveřejněného rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERU) by měl výrobce oznamovat podle § 9 odst. 1 energetického zákona i dočasné sejmutí panelů z výrobny za účelem opravy, údržby či rekonstrukce. V uvedeném případě byla prováděna rekonstrukce budovy, na které se panely nacházely a jelikož výrobce dočasné sejmutí panelů neoznámil, uložil mu ERÚ pokutu.

Předmětné rozhodnutí Energetického regulačního úřadu naleznete pod tímto odkazem.

Oznamovací povinnost podle § 9 odst. 1 energetického zákona

Energetický zákon ukládá výrobci neprodleně oznámit ERU (i) změny podmínek pro udělení licence a (ii) všechny změny týkající se údajů a dokladů, které jsou stanoveny jako náležitosti žádosti o udělení licence. Pojem neprodleně je třeba vykládat tak, že se jedná o lhůtu v řádech dnů, maximálně týdnů.

Mezi změny podmínek řadí ERU v rámci své rozhodovací praxe především změny v technických parametrech výrobny. Mám však za to, že dočasná změna hodnoty součtu instalovaných panelů na výrobně nevede ke změně hodnoty celkového instalovaného výkonu (opačný výklad by byl absurdní a vedl by k enormnímu počtu oznámení při každé opravě panelu spojené s jeho sejmutím).

Neměl by obstát ani argument, že na oznamování takových dočasných změn je dán veřejný zájem z důvodu, že ERU musí mít přehled o technickém a faktickém stavu výroben. Právě v případě, že je změna jen dočasná, by její oznámení vedlo ke zkreslení údajů spravovaných ze strany ERU.

Nicméně, za současné rozhodovací praxe ERU je třeba mít na paměti, že ERU považuje za změny v technických parametrech výrobny i dočasnou změnu v počtu aktuálně instalovaných panelů na výrobně a vyžaduje, aby výrobci ve vztahu k takové změně plnili svou oznamovací povinnost podle § 9 odst. 1 energetického zákona.

Změna rozhodnutí o udělení licence

Oznamovací povinnost výrobce podle § 9 odst. 1 energetického zákona je často spojována také s povinností požádat o změnu rozhodnutí o udělení licence. Nicméně, z povahy věci i s ohledem na rozhodovací praxi ERU nevede každá oznámená změna technických parametrů výrobny nutně k povinnosti vést řízení o změně rozhodnutí o udělení licence.

Právě v případě dočasných změn technických parametrů výrobny dovozuje ERU, že vedení řízení o změně rozhodnutí o udělení licence nemusí být potřeba.

Obecně lze tedy doporučit dočasné sejmutí panelů na výrobně na ERU oznámit, přičemž pokud bude celkový instalovaný výkon výrobny do budoucna zachován, pak není třeba žádat současně o změnu rozhodnutí o udělení licence. Za vodítko při rozhodování, zda se jedná o dočasnou změnu technických parametrů výrobny, bych považoval vedle důvodu sejmutí panelů také období 24 měsíců. Pokud totiž není licencovaná činnost provozována právě po tuto dobu, může již ERU přistoupit ke zrušení samotné licence na výrobu elektřiny.

Promlčení přestupků podle § 9 odst. 1 energetického zákona

Pokud výrobce v minulosti snížil celkový instalovaný výkon výrobny a tuto skutečnost neoznámil ERÚ, je třeba mít na paměti, že odpovědnost za přestupek plynutím času od provedené změny na výrobně zaniká.

V případě, že došlo ke změně na výrobně v období od 1. 7. 2016, zaniká odpovědnost za přestupek bez dalšího uplynutím jednoho roku anebo tří let (v případě, že lze za přestupek uložit sankci vyšší než 100 000 Kč). V případě, že došlo ke změně na výrobně v období do 30. 6. 2016, zaniká odpovědnost za přestupek uplynutím dvou let od okamžiku, kdy se o změně správní orgán dozvěděl, nejpozději však uplynutím pěti let.

autor: Mgr. Filip Nečas

sobota 26. září 2020

Švedové stvějí Větrnou elektrárnu A++

 

Švedové stvějí  Větrnou elektrárnu A++
 
Firma Vattenfall a společnost Modvin budou spoluracovat  na výstavbě využívání dřevěných věží pro své pevninské větrné elektrárny. Podle Vattenfallu má tato spolupráce potenciál snížit emise skleníkových plynů způsobených výstavbou až 25 %. Vattenfall má zájem  rámci spolupráce posoudit dřevěnou věž vyvinutou Modvionem pro potenciální využití pro větrné farmy.
Během svého životního cyklu mají větrné turbíny Vattenfallu již nyní dosahují velmi nízké  klima ovlivňujících emisí.  Tyto úrovně se mají  ještě dál snížit. Vidíme, že dřevěné věže mohou být součástí našeho řešení pro snižování naší uhlíkové stopy,  které již provádíme například při výrobě oceli nezávislé na fosilních zdrojích.

Přibližně čtvrtina dopadů na klima způsobených výstavbou větrných turbín souvisí se samotnou věží, ty jsou nejčastěji zhotoveny z oceli a  betonu. I v budoucnosti se ocel bude využívat v mnoha částech větrných turbín, dřevěné věže by ale mohly být důležitým doplňkem. Používáním dřeva jako konstrukčního materiálu pro věže je možné zásadně snížit výrobní emise skleníkových plynů, zároveň také dojde k uchování uhlíku absorbovaném ve dřevě. Jako zdroj surovin se navíc má využívat certifikovaných udržitelných dřevních surovin, které zajistí opětovnou výsadbu nových stromů.
Firma Modvin první dřevěnou věž postavila na konci dubna letošního roku.
 
                                                  Pohled do vnitřku dřevěné věže.zdroj: Modvion

Samotná věž je 30 metrů vysoká a je určena primárně pro výzkum. Komerční využití svých dřevěných věží očekává Modvion až v roce 2022. Společnost již uzavřela prohlášení o záměru se společnostmi Varberg Energi a Rabbalshede Kraft. Podle Modvionu má Vartberg Energi zájem o 110 metrů vysokou věž, Rabbalshede Kraft projevila zájem o  věže minimálně o výšce 150 metrů.

Vidíme velké benefity ve výstavbě dřevěných věží, ne jen pouze pro klima, ale rovněž pro snižování nákladů pro novou, obnovitelnou výrobu elektrické energie. Jsme odhodláni zajistit, aby život bez fosilních zdrojů byl možný během jedné generace, a toto může být zásadním krokem kupředu.

pondělí 14. září 2020

FVE zažívá renezanci

FVE zažívá renezanci.
 
Letos za první pololetí se nainstalovalo FVE jako vloni za celý rok.
První pololetí 2020 nainstalovalo 23 MW, 2019-25 MW, 2018-11MW.
Za růstem stojí převážně o střešní instalace pro pokrytí vlastní spotřeby, na které lidé využívají dostupné dotační tituly.
 
FVE

Očekáváme letos až 50-60MW nainstalovaného výkonu a v roce 2021-2022 za každý rok min 100MW.
Češi mohou velmi snadno rozvoj obnovitelných zdrojů, které mohou nahradit elektřinu z končících uhelných elektráren, zaplatit z peněz hned několika evropských programů. Vedle klasických operačních programů jde o Modernizační fond, Fond spravedlivé transformace (Just Transition Fund) či peníze ze Zelené dohody (Recovery and Resilience Facility),.
Takzvané zelené zdroje energie dostávají v ČR ročně finanční podporu v řádech desítek miliard korun. Celkové náklady v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, loni jim bylo vyplaceno 45,4 miliardy korun. Solární elektrárny z toho dostaly asi 29 miliard korun.
 
Z jaké země si pořizujete FVE?
1) USA
2) Německo
3) Čína
4) Japonsko
5) Jiné

 

Energy Power

úterý 8. září 2020

Nikola a General Motors

Nikola a General Motors :

dnes oznámily strategické partnerství. Začíná nová éra pick -upu Nikola Badger. 
Nikola začne využívat bateriový systém Ultium od GM a technologii palivových článků Hydrotec.
Nikola vymění 2 miliardy USD z nově upsaných akcii za přístup patentům GM.

pick -upu Nikola Badger
pick -upu Nikola Badger


Partnerství s firmou Nikola, která je špičkou v oboru, začne nasazováním zcela nové baterie Ultium od společnosti GM a systémů palivových článků Hydrotec.
Palivové články budou pro trh s kamiony stále důležitější, protože jsou účinnější než tradiční motory.
Bateriová technologie Ultium zahrnuje křemíkové anody a lithiové anody, zlepšuje dojezd vozidla, cenovou dostupnost a snižuje závislost na vzácných kovech.
Nikola Badger jeho výroba by měla být zahájena, už koncem roku 2022. Vozy budou mít 906 koní dojez pomoci baterie a vodíkových článku dojezd až 1000km.
Cena bude začínat na 60.000 USD (1,3 milionu Kč) za elektrickou verzi a 90.000 USD (2.1 milionu Kč) za verzi, která bude zahrnovat i vodíkové články.

středa 2. září 2020

Škoda Enyaq iV

 Elektromobil Škoda Enyaq iV se představi

 

  • Škoda Enyaq iV nabízí dvě varianty pohonu, dvě různé kapacity baterii, čtyři výkonové stupně od 132 do 225 kW
  • Cena začinná elektromobilu Škoda Enyaq iV na 1 059 900 Kč
  • Limitovaná edice 1 895 vozů Founders Edition připomíná 125letou historii společnosti
  • V Mladé Boleslavi je díky investici 32 mil. eur jediná výrobní linka v celém koncernu, která umožňuje paralelní výrobu vozů MEB a MQB
  •  Objednávat bude auto možné už třetího září 
  • Nabíjecí karta MyŠKODA Powerpass umožní snadné a bezproblémové dobíjení. Výhodou pro zákazníky bude to, že jediná karta umožnuje dobíjení na většině dobíjecích stanic v zemích EU

Škoda jede ECO