Prohledat tento blog

úterý 11. února 2020

Peletky :

Peletky:

jsou ekologicky ušlechtilé palivo vyráběné z dřevní a z rostlinné biomasy.
Pro výrobu rostlinných peletek se nejvíce hodí sláma, slupky ze Slunečnic.
Dodávají v podobě slisovaných granulí kruhového průřezu. Dobře skladné a jednoduchá manipulace.

  • Výhřevnost pelet se pohybuje okolo 18 MJ/kg a předčí tak i některé druhy uhlí, k vytápění průměrného rodinného domu je ročně zapotřebí pouze 4–5 tun pelet, pro jejichž uskladnění stačí např. stávající uhelný sklad nebo palivové silo.
  • Spalují se ve speciálních automatických kotlích nebo kamnech na pelety, kdy je dosaženo podobného komfortu – bezobslužnosti – jako při použití elektrokotle nebo plynového kotle.
  • Popel ze spalování pelet lze využít jako ekologické zahradní hnojivo.
  • Pelety jsou dodávány v pytlích o hmotnosti kolem 15 kg, ve velkých textilních vacích (Big Bag) o hmotnosti kolem 1 tuny nebo moderně a komfortně cisternovým automobilem s pneumatickou dodávkou pelet flexibilními hadicemi.

Srovnání ročních nákladů

Spalování pelet

Peletová kamna se používají pro vytápění jednotlivých místností, menších bytů nebo nízkoenergetických domů. Pokud jsou peletová kamna doplněna teplovodním výměníkem, lze je využít i pro vytápění dalších místností nebo pro přípravu teplé vody.
Peletové kotle jsou plně automatizovaná zařízení s dobrými spalovacími vlastnostmi a nízkými emisemi. Jedná se tedy o ekologicky šetrné kotle s komfortní obsluhou. Peletový kotel je určen pro vytápění jednoho a více rodinných domů, kanceláří a dílen. Kotlem na pelety lze řešit také přípravu teplé vody.

 V Evropě se vyrábí 60 % všech dřevních pelet na světě, a spotřebovává se dokonce 85 % z ročního celosvětového objemu pelet.
Výroba dřevěných pelet, které se používají jako ekologické palivo, roste v Česku už desátý rok v řadě. Loni se jich ze zbytků dřeva z pil a dřevozpracujících podniků slisováním pilin vyrobilo 400 tisíc tun, což je meziroční nárůst o šest procent. Obrat trhu s peletami, jejichž výrobě se v tuzemsku věnuje přes třicet firem, obrat odvětví tak překročil dvě miliardy korun. Pelety představují pro dřevaře možnost, jak vydělat na "odpadu". K rozšiřování výroby napomáhá také současná kůrovcová kalamita.

 https://www.energypower.cz/

neděle 9. února 2020

Revize kotlů.

Revize kotlů.
Kdy musí být revize kotlu a lokálních topenišť.

Revize  tepelných čerpadel:

Požadavek na snižování ekologické zátěže kotvený do legislativy vytváří tlak na výrobce chladiv a nutí je k vývoji nových chladiv, která pak mohou nabídnout výrobcům zařízení, aby jejich zařízení splňovala legislativní ekologické požadavky. Zcela analogicky se např. vytváří legislativní tlak na výrobce automobilů z hlediska emisí!
Podle Nařízení Evropského parlamentu a rady (EU) č. 517/2014 o fluorovaných skleníkových plynech, je provozovatel tepelného čerpadla povinen zajistit pravidelné kontroly těsnosti chladicího okruhu tepelného čerpadla.
 Limity pro provádění servisu jsou závislé na typu použitého chladiva. Například pro R407C jsou limity 2,82 kg a 5,64 kg pro hermeticky těsné systémy. U chladiva R410A pak 2,39 kg a 4,78 kg v případě hermetického systému.
 Všeobecně na hermeticky uzavřené zařízení, které obsahuje F-plyny v množství nižším než 10 tun ekvivalentu CO2, se kontroly těsnosti nevztahují, musí být  označeno jako hermeticky uzavřené.
 Zařízení obsahujících F-plyny v množství 5 tun ekvivalentu CO2 nebo větším, ale menším než 50 tun ekvivalentu CO2: nejméně jednou za 12 měsíců, nebo nejméně jednou za 24 měsíců, pokud je na zařízení instalován systém detekce úniků. Zařízení obsahujících F-plyny v množství 50 tun ekvivalentu CO2 nebo větším, ale menším než 500 tun ekvivalentu CO2: nejméně jednou za 6 měsíců, nebo nejméně jednou za 12 měsíců, pokud je na zařízení instalován systém detekce úniků.


Kotle na tuhá paliva:

Každý, kdo provozuje spalovací zdroj na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, pokud tento zdroj slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, má podle § 17 odst. 1 písm. h) zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, povinnost zajistit v pravidelných intervalech provedení revize tohoto zdroje. Novelou zákona o ochraně ovzduší provedenou zákonem č. 172/2018 Sb. bylo ustanovení týkající se revizí významně pozměněno.

Jakých zdrojů se povinnost provádět revize nově týká?

Novela omezila rozsah zdrojů, kterých se povinnost provádět kontroly technického stavu a provozu týká. Povinnost nově platí pouze pro provozovatele spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně. To znamená, že například kotelny o více kotlích do 300 kW, kde se v rámci kotelny jmenovité tepelné příkony jednotlivých kotlů pod 300 kW sčítají a celkový jmenovitý tepelný příkon pak přesáhne 300 kW, povinnost pravidelných revizí nemají. Jedná se totiž o zdroje podle přílohy č. 2 k zákonu o ochraně ovzduší, které mají povinnost mít povolení provozu, jsou na ně zákonem kladeny jiné požadavky a revize by u těchto zdrojů byly nadbytečné.

Jak často musí být revize provedena?

Novelou bylo nově stanoveno, že revizi je třeba nechat provést pravidelně nejméně jednou za tři roky. Povinnost jednou za dva kalendářní roky tak již od 1. 9. 2018 nadále neplatí. To znamená, že provozovatel si nyní musí hlídat, aby doklad o provedení revize nebyl starší než tři roky bez ohledu na to, zda poslední revize proběhla před novelou zákona či po novele.

Mají výjimku kotle, které musejí mít pravidelnou kontrolu energetického specialisty?

Ano, novelou zákona o ochraně ovzduší byla s účinností od 1. 9. 2018 zakotvena výjimka z povinnosti provádět pravidelnou revizi zdroje, pokud byla v daném roce provedena pravidelná kontrola provozovaného kotle podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Povinnost kontrol podle § 6a zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, se vztahuje na zdroje se jmenovitým výkonem nad 20 kW a na související rozvody tepelné energie. Kontrolu provádí tzv. energetický specialista. Povinnost se týká pouze bytových domů, administrativních a jiných komerčních nebo veřejných budov, naopak zdroje instalované v rodinných domech, bytech a budovách určených pro rodinnou rekreaci (chaty a chalupy) jsou z povinnosti kontrol podle zákona o hospodaření s energií vyjmuty.
V případě kotlů se jmenovitým výkonem nad 20 kW umístěných v bytových domech, administrativních a jiných komerčních nebo veřejných budovách je předmět kontroly podle zákona o ochraně ovzduší a zákona o hospodaření s energií obdobný. Proto zákon o ochraně ovzduší stanoví, že v případě provedení kontroly podle § 6a zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, se kontrola technického stavu a provozu podle zákona o ochraně ovzduší považuje za splněnou v témže kalendářním roce. Vyžádá-li si obecní úřad obce s rozšířenou působností doklad o provedení kontroly podle § 17 odst. 1 písm. h) zákona č. 201/2012 Sb., může mu provozovatel předložit také zprávu o pravidelné kontrole podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.
Je třeba zdůraznit, že naopak kontrola podle § 6a zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, nikdy kontrolou podle zákona o ochraně ovzduší nahrazena být nemůže.

Plynové kotle - pravidelná roční revize

Majitelé plynových spotřebičů mají jedinou zákonnou povinnost: provést jednou za tři roky takzvanou provozní revizi, při které odborný technik zjistí těsnost rozvodů plynu a připojených zařízení. Toto nařízení se však vztahuje pouze na právnické osoby a fyzické osoby - podnikatele. Na plynových zařízeních, která jsou v osobním užívání občanů, není zákonná povinnost provádět revize a kontroly zákon však nařizuje spotřebič užívat bezpečně. (Nedefinuje ovšem, co přesně to znamená)
Výrobci kotlů doporučují provádět každoročně servisní prohlídku kotle, která spočívá zejména v jeho seřízení a vyčištění. Každoročná údržba kotlu významně snižuje jeho spotřebu a také je předpokladem k dlouhé životnosti zařízení. Nové typy kotlů si pravidelnou revizí podmiňují záruku. Revizi plynových kotlů vám však velmi pravděpodobně nařizují všeobecné podmínky vaší pojistky domácnosti nebo nemovitosti
Povinná revizní kontrola - 1x za 3 roky (firemní subjekty)Servisní kontrola - 1x ročně (doporučeno)
Povinné čištění spalinové cesty - 1x ročně
Povinná kontrola spalinové cesty - 1x ročně

čtvrtek 6. února 2020

ČR se daří čerpat dotace z EU

ČR se daří čerpat dotace z EU:

V roce 2019 se Česku dařilo v čerpání dotaci Eu nám vyplatilo přes 145 miliard korun.
Evropská komise v roce 2019 proplatila 25% z dotací určeny období 2014-2020. Z celkových přidělených 582,9 miliardy v loni vyčerpáno 145miard. Zajištěno má Česko 391,4 miliardy korun, tedy 67,1 procenta. Současně běží všech deset operačních programu, které plní podmínky k čerpání.
V čerpání dotaci ČR stále podprůměrná:
Posledním čtvrtletí roku 2018 znatelně zlepšil své čerpání prostředků z fondů EU. Zatímco ještě koncem září 2018 měla Česká republika proplaceno jen 19 procent celkového objemu prostředků přidělených v rámci programového období na roky 2014-2020, koncem roku 2018 už to bylo 25 procent. K 31. prosinci bylo celkově všem zemím EU proplaceno 27 procent souhrnného objemu prostředků fondů. Pozitivní je  nárůst v podílu smluvně zajištěných prostředků. Ten koncem září činil v případě Česka 57 procent, přičemž průměr v EU byl 63 procent. Nyní  Česku lehce přesahuje 67 procent.
Česko mezi zeměmi EU sedmé nebo osmé od konce v rychlosti proplácení prostředků, je malé zlepšení oproti situaci v převážné části minulého roku. Hůře v proplácení už jen Slovensko, Slovinsko, Itálie, Španělsko, Malta a Chorvatsko. Stejně rychle jako Česká republika proplácení zvládá i Bulharsko, které má taky proplaceno 25 procent celkového objemu přidělených prostředků.
ČR by se mělo zaměřit čerpat dotace zejména na infrastrukturu nebo vysokorychlostní internet zhodují se odborníci


aktualnidotace2
https://www.aktualnidotace.cz/



středa 5. února 2020

Investice do OZE

Investice do OZE:


https://www.energypower.cz/
Zvažujete investovat do obnovitelných zdrojů energie. Tak prosím obrate se na nás a náš největší profesní portál PRODEJ-ELEKTRÁRNY. Kdy Vám pomůžeme z prodejem i z nákupem. Jsme specialisté na všechny typy elektráren a to MVE malá vodní elektrárna, VtE větrná elektrárna, FVe fotovoltaická elektrárna, BPS bioplynová stanice. Dále máme zájem o odkup LDS lokální distribuční sít. Teplárny a jiné energetické zdroje a suroviny. Poradíme i z výběrem kotlu kamen i krbových. Snížíme Vám cenu plynu a elektřiny dodáme uhlí, pelety, brikety. Dodáme i tepelné čerpadlo a zajistíme veškerý servis na zařízení. A jako bonus pomůžeme vyřídit dotace. V nabídce máme i elektroauta elektrokola hybridní vozy. Vybudujeme Vám doma na vaše elektromobilitu infra strukturu.

http://www.prodej-elektrarny.cz/
https://www.energypower.cz/
http://www.prodej-elektrarny.cz/
http://www.prodej-vodni-elektrarny.cz/
http://www.prodej-vetrne-elektrarny.cz/
http://www.prodej-fotovoltaicke-elektrarny.cz/
https://www.tepelna-cerpadla-servis.cz/
https://www.elektromobilhybrid.cz  

https://www.elektromobilhybrid.cz  

 

ČEZ bude stavět továrnu na baterie:

ČEZ bude stavět továrnu na baterie:

https://www.elektromobilhybrid.cz
Energetická společnost ČEZ zvažuje vystavět v příštích letech v severních Čechách postavit novou továrnu na výrobu lithiových baterii pro auta. Půjde o jednu největších investic ve stření Evropě. Podílet se na výrobě lithiových  baterii se bude podílet z dalšími investory. ČEZ chce využít lithium z oblasti Cínovce v Krušných horách.  ČEZ by měl získat do konce 31.března 2020 nad těžbou lithia v oblasti Cínovce kontrolu.
Pokud dobře dopadne průzkum v oblasti. Jde především o to, jeli možné oddělit lithium od slídy. V německé části regionu, kde je asi třetina zdejších zásob tohoto vzácného kovu, se už těží. Jde nesmírně zajímavý a cenný zdroj budoucnosti. Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě.
     Cena lithia se pohybuje mezi 10-12tis.USD/tunu
     Největší producenti lithia na světě jsou Austrálie, Chile, Čína, Argentina a Zimbabwe.
     Po roce 2025 celosvětová poptávka po lithiu má být až 900 tisíc tun za rok

Nové zelené elektrárny na Slovensku:

Zelená v energetice na Slovensku:

OZE
Investoři na Slovensku se mohou poprat o kapacitu pro nové zelené elektrárny, volných je 30 megawattů
Investoři, kteří mají zájem o výstavbu nových obnovitelných zdrojů energie (OZE) na Slovensku se dočkali. Po několika letem platném takzvaném "stop stavu", když se nemohli zdroje vyrábějící zelenou elektřinu připojovat do elektrické sítě, přichází Ministerstvo hospodářství SR s historicky první aukcí na výrobu zelené energie. "Celkově by mělo na základě aukce přibýt až 30 megawattů zelené energie a rozhodujícím kritériem bude cena. Dlouhodobě jsme avizovali, že po dohodě s provozovatelem přenosové soustavy se uvolní takzvaný "stop stav" a přibudou nové kapacity, což umožní připojení dalších zdrojů obnovitelné energie, "informovalo ministerstvo hospodářství.
Cenové nabídky, až do konce dubna

 

Zájemci o podporu, kterou v současnosti platí spotřebitelé v cenách elektřiny, mohou své cenové nabídky podávat do 30. dubna 2020. Maximální nabídnutá cena elektřiny, kterou ministerstvo bude akceptovat, je stanovena ve výši 84,98 eur za megawatt hodinu pro sluneční a větrnou energii a 106,80 eur za megawatt hodinu pro všechny ostatní druhy OZE. "Předložené nabídky budou vyhodnocovány jen podle výšky nabídnuté ceny," upozornilo ministerstvo.

K podpoře se dostanou zařízení s celkovým instalovaným výkonem od 500 kilowattů do 10 megawattů včetně. Musí však jít o zařízení využívající obnovitelné zdroje energie kromě sluneční energie. V případě zařízení využívajícího sluneční energii se bude podpora vztahovat na instalovaný výkon od 100 kilowattů do 2 megawattů včetně. Takové zařízení však musí být situovány na střešní konstrukci nebo obvodovém plášti jedné budovy spojené se zemí pevným základem, nebo přímo na pozemku, který není ke dni vyhlášení tohoto výběrového řízení zemědělským druhem pozemku. "Jednou z podmínek je akceptování návrhu smlouvy o příplatku a po výzvě zúčtovat  podpory i složení finanční záruky," dodal resort hospodářství.

patnáctiletá podpora


https://www.energypower.cz/


 
Podpora bude poskytována výrobci elektřiny formou příplatku a vyplácená 15 let prostřednictvím zúčtovatelné  podpory. Výrobce bude sám zodpovědný za uplatnění elektřiny na trhu a přebírá odpovědnost i za odchylku při výrobě elektřiny. "Výběrové řízení je stanoveno jako technologicky neutrální a vztahuje se na nové zařízení, které bude na základě výsledků aukce poprvé uvedeny do provozu v období od ukončení tohoto výběrového řízení do uplynutí lhůty pro uvedení zařízení do provozu," upřesnilo ministerstvo. Lhůta pro uvedení zařízení do provozu je od 21 do 51 měsíců, v závislosti na typu technologie.


MVE


Levnější zelená elektřina

Historicky první aukce je součástí velké reformy podpory obnovitelných zdrojů energie, která má podle ministerstva přinést nejlevnější ceny za zelenou energii při uplatnění tržního principu. "Výrobci elektřiny z podporovaných zdrojů budou více vystaveni tržnímu působení, což je také v souladu s plány EU a Energetické unie," vysvětlil ministr hospodářství Peter Žiga. Aukce na nové zdroje se v zemích EU běžně používá jako způsob ocenění nákladů na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. "Předpokladem poskytování podpory je úspěch ve výběrovém řízení a konečná cena bude výsledkem transparentní soutěže. Slovensku nové kapacity pomohou i při plnění závazku SR vůči EU zvýšit celkový podíl OZE při výrobě elektřiny, "uzavřel ministr. Tato soutěž je podle ministra historicky prvním a pilotním projektům a resort hospodářství chce v aukcích pokračovat i v budoucnu.


https://www.prodej-elektrarny.cz/

Britské království zakáže prodej aut

Britské království zakáže prodej aut:

veteráni
Britském království zakážou prodej automobilů s naftovými a benzinovými motory i s hybridním pohonem už od roku 2035, to je o pět let dříve, než původně plánovala. Oznámil  premiér Boris Johnson, který ve svém projevu ohledně programu letošní konference OSN o klimatu mluvit o závazcích Británie v boji s globálním oteplováním. Podle premiéra se jedině dřívějším zákazem aut na naftu a benzin podaří dosáhnout cíle, aby země do roku 2050 snížila své emise skleníkových plynů prakticky na nulu.

úterý 4. února 2020

Těžba v Polsku nepřípustná:

Hnědouhelný důl Turów :

důl Turów
Na česko-polsko-německém trojmezí, na území Polské republiky, se nachází hnědouhelný důl Turów. Těžba jeho ložiska měla skončit k 30. 4. 2020. Polská strana ale dělá vše proto, aby rozšířila těžbu až do roku 2044 na 30 km2 a 330 metrů pod úroveň okolního terénu, což bude mít prokazatelný negativní dopad na životní prostředí v okolí a hladinu podzemních vod. 
Za ochranu přírody bojuje Euro poslanec Tomáš Zdechovský. 




Kotlikové dotace:

Bude i čtvrtá vlna kotlíkové dotace:

Právě probíhá třetí vlna Kotlikové dotace. Ministerstvo životního prostředí MŽP, už zvažuje o čtvrté vlně a jednají o dalších penězích z Evropskou unii EU.
Úspěch Kotlikové dotaci je velký z původních 9mld Kč už vyčerpáno 11,5mld Kč.
Dotaci jde získat jen na kotle 1 a 2 třídy z ručním přikládáním úspěšnější žadatele, budou z automatickým přikládáním. Momentálně mohou domácnosti dostat dotaci až 127 500Kč, na kotle na biomasu až 102 500Kč.
Některé kraje jdou dále z podporou Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji můžete žádat také o kotlíkovou půjčku, která pokryje rozdíl mezi výší dotace a cenou kotle.
Tyto půjčky jsou bez úročné a jsou určené pro domácnosti bez úspor.
Zbývá vyměnit asi ještě 300tis kotlu na topení.
Vyměnit staré kotle  mají lidé ještě dva a půl roku. Od září 2022 bude jejich provoz zakázán, kdo to poruší, bude jím hrozit pokuta 50 tisíc korun.


kotliková dotace


Nejpozoruhodnější komíny světa

Nejpozoruhodnější komíny světa :

 

Myslíte, že komíny nemohou být krásné? Podívejte se na ty nejzajímavější z celého světa a snad změníte názor.
Když se řekne komín, málokdo si představí něco jiného než čistě účelný stavební prvek pro odvod spalin, který může připadat krásný pouze opravdovým kominickým nadšencům (pokud takoví existují). Ukážeme si ale, že i tak „nudná“ věc, jakou je komín, může být krásná a může být dokonce uměleckým dílem, které nejenže doplňuje architektonický styl budovy ale dokonce ho i utváří. 


Komín kotelny „Das Heizhaus“ Rudolfa Steinera

 
Jde o jedinou budovu i jediný komín svého druhu na světě. Budova Das Heizhaus Rudolfa Steinera byla dokončena roku 1914 a nachází se v komplexu Goetheanum ve švýcarském Donarchu. Jedná se o budovu kotelny, která poskytuje teplo pro patnáct budov v celém areálu. Rudolf Steiner, mimo jiné zakladatel Waldorfské pedagogiky, byl zastánce názorů, že forma má odrážet funkci a že i architektura má být propojena s přírodou. Spodní část kotelny tedy symbolizuje kotle a „listy“ na komíně zase propojení s přírodou.








Komíny budovy Casa Mila Antonia Gaudího 

 

Antoni Gaudí, jeden z nejvýznamnějších světových architektů, vytvářel tak jedinečné a nadčasové budovy a vzory, že v našem seznamu nejzajímavějších komínů má hned tři zástupce. Všechny tři budovy jsou navíc na seznamu světového dědictví UNESCO.
Jednou z unikátních sad komínů, které vytvořil, jsou ty na budově Casa Mila v Barceloně. Sada větracích věží a komínů na střeše vypadá spíš jako skupina strážců střežících budovu. Takové komíny jsou známé z Itálie, kde se nazývají „Espanta bruixes“, což v italštině znamená něco jako „Děsivé čarodějnice“ a které mají symbolicky ochraňovat dům a jeho obyvatele.
Stejně jako další Gaudího díla i tato stavba půosobí velice zvláštně a i když jde dnes o architektonicky vysoce ceněné budovy, které navštěvují davy turistů, v Gaudího době šlo o velmi kontroverzní architekturu.





Komíny na budově Casa Batllo

Podobně jako na Casa Mila, i na budově Casa Batllo vytvořil Gaudí sadu nádherně propracovaných komínů. Budova známá také jako „Dům kostí“ vyniká podobně jako další Gaudího stavby jedinečnou propracovaností a různorodostí jednotlivých částí budovy. V jeho architektuře budete jen těžko hledat rovné čáry a zaujme také použití barevných obkladů i na místech, kde byste to nečekali. Dokonce i komíny mají nádherné křivky a jsou pokryty barevnými dlaždičkami, které tvoří nádherné mozaiky.


Jedinečné komíny na budově Palau Guell

Asi nejzajímavější komíny vytvořil Antoni Gaudí na budově Palou Guell v Barceloně. Nejvýraznějším rysem této budovy, kromě komínů samozřejmě, je fakt, že celá stavba se rozkládá kolem obývacího pokoje, který tvoří její srdce. Stavbu si u Gaudího objednal jeho blízký přítel a jde o jeden z jeho nejvýznamnějších projektů.
Dekorační zakončení komínů vypadá díky tvarům i použití barevné mozaiky spíše jako bonbony nebo lízátka než jako funkční prvky budovy. Palau Guell byla nedávno rekonstruována a dnes je tato budova z roku 1888 opět přístupná veřejnosti.





Nejvíce komínů na jednom místě

Největší zámek na Loiře ve střední Francii, který začal stavět v roce 1519 František I., se pyšní 365 komíny. Každý je jiný, vyzdobený vyřezávanými štíty, věnci, sloupy, zvířaty a vílami. Budova zámku nebyla nikdy úplně dokončena a najdete v ní 440 pokojů a 84 schodišť. 




Nejstarší komíny

Asi nejznámější steré komíny najdeme na hradě Thornbury z roku 1511 (komíny byly postaveny o tři roky později) v jihozápadní Anglii. Tyto majestátní komíny se složitými vzory jsou vyrobeny z lisovaných a vyřezávaných cihel a jsou stejně jako celá stavba považovány za jednu z nejstarších a nejvýznamnějších historických budov celé Británie.
Samozřejmě existují i starší a méně zachovalé komíny ale za nejstarší stále stojící komín je považován ten ve velké kuchyňské budově z 12. století v opatství Fontevrault ve Francii, kde je pohřben anglický královský pár Jindřich II. a Eleanora Akvitánská a jejich syn Richard Lví srdce. Pět velkých krbů, se používalo pro vaření i uzení masa a ryb pro klášterní komunitu několika set osob. Kouřovody těchto krbů jsou důmyslně spojeny do dvaceti kamenných komínů ve tvaru tužky, které harmonicky zapadají do struktury románské architektury.




Nejvyšší komín 

 

Nejvyšší komín světa je v současné době ten u uhelné elektrárny Ekibastuz GRES-2 v Kazachstánu. Komín měří 407,5 metrů. Největším komínem v USA je 371 metrů vysoký komínu u uhelné elektrárny v Homer City v Pensilvanii. Brzy ale oba dva komíny o mnoho předčí unikátní solární komín v Arizoně.

Nejvyšší (a nejekologičtější) budoucí komín

V následujících letech vznikne nejvyšší komín světa, který bude zároveň druhou nejvyšší lidskou stavbou světa. S 800 metry výšky bude o pouhých 30 metrů nižší, než nejvyšší budova světa - Burj Khalifa v Dubaji. Tato stavba ale není klasický komín. Funguje ve spojení se solárním polem okolo komínu, které bude ohřívat vzduch a ten posílat do komína. Tam bude využito proudění vzduchu a pomocí turbín bude přeměněno na elektrickou energii. Půjde tedy o nejčistší komín na světě, protože zde není nic co by hořelo nebo kouřilo. Jediné co komínem proletí bud čistý vzduch. Komín bude umístěn ve střední Arizoně a jeho stavba bude stát asi 750 milionů dolarů (14386500000 korun). Pokud vše půjde podle plánů, bude komína a celá elektrárna dokončena v roce 2015 a měla by být schopna vyrobit energii až pro 200000 domácností. Samotný komín by měl být dvakrát vyšší než Empire State Building v New Yorku. Celý projekt postaví australská společnost EnviroMission. Až na zkušební projekt ve Španělsku jde o světový unikát, který se pravděpodobně zapíše do historie.





 Nenechte se omezit představou, jak může vypadat komín u vašeho domu. Možností je opravdu mnoho. Stačí jen zapojit představivost a zkušené ruce komínářů. Stačí sdělit představu a nechat si připravit návrh atypického komína.

zdroj: kominictví Pechlát

 


pondělí 3. února 2020

Vodíková auta

Vodíková auta čeká budoucnost

Vodík do pěti let zlevní až o 50%, je to rychlejší než trh očekával. Důvody navýšení objemu výroby, a zlevnění výrobních technologii. Při poklesu ceny se vodík stane významným Hračem v pohonu automobilům.
Největší přínos bude u kamionové dopravě Horší pozici bude mít při jízdách na krátké vzdálenosti, například u malých aut a autobusů. Kde je právě budoucnost v elektroautomobilech.
Automobilky přichází, už z druhou generací kdy dojezd je až 600km kdy do ovzduší jde čistá vodní  pára. Motory mají 0 emise.
Všechny velké automobilky usilují o vývoj i vodíkových aut.




DOTACE NA TEPELNÉ ČERPADLA

DOTACE NA TEPELNÉ ČERPADLO !
INVESTICE DO TEPELNÉHO ČERPADLA SE VYPLATÍ ! 


Vážení přátelé, finanční návratnost investice do tepelných čerpadel záleží na několika faktorech:

1) Snažíme se koupit tepelné čerpadlo za nejlepší cenu, aby ekonomický provoz čerpadla byl hospodárny a spolehlivý. 
2) Snažíme se zajistit výhodné ceny za energii a to platí vždy! 
3) Nejlepší návratnosti dosáhnete vždy v porovnání s plynovým nebo elektrickým kotlem a jeho návratnost je v případě novostavby kolem 5-6 let. 
"Je zapotřebí zvolit vhodnou variantu, dostatečný optimalizovaný výkon a vhodná topná tělesa."  

ZAJÍMAVÁ VÁS, JAK VELKOU DOTACI LZE ČERPAT NA TEPELNÁ ČERPADLA? 
Tepelné čerpadlo vám může ušetřit náklady na energie a díky dotacím bude jeho návratnost kratší. V rámci programu Nová zelená úsporám můžete získat podporu až +/- 100 000 Kč, záleží na typu vašeho tepelného čerpadlo a také na tom, jestli se chystáte zateplovat. O dotaci můžete žádat před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací. Dotace Nová zelená úsporám můžete čerpat do vyčerpání stanovené alokace nebo nejpozději do 31. prosince 2021. KDO MŮŽE O TUTO DOTACI POŽÁDAT? KDY JE VHODNÉ O TUTO DOTACI POŽÁDAT? V případě Vašich dotazů nás prosím kontaktujte.
Energy Power  email: info@energypower.cz


 

Topení dřevem:

Topení dřevem ušetříš :

Topení dřevem patří mezí nejlevnější topení. Jak správně vybrat dřevo k topení? Dřevo musí být dobře vysušené čím nižší vlhkost tím větší výhřevnost.
Výhřevnost palivového dřeva a její výpočet:
Vezmeme absolutně suché dřevo má výhřevnost okolo 18,5 MJ/Kg. Některé druhy dřevin mají výhřevnost lehce nižší např. dub 17 MJ/kg a některé zase vyšší např. bříza 19,9 MJ/kg, tab.níže.

Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/topeni-drevem-usetri-tisice-korun?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Čerstvě skácené dřevo má vlhkost okolo 50%.  Dřevní hmota při přirozeném provětráváni pod střechou sníží svůj obsah vody na 20% za jeden rok.

Výhřevnost palivového dřeva na topení získáte podle jeho vlhkosti pomocí tohoto vzorce. Kde H je počítaná výhřevnost palivového dřeva v kJ a w jeho vlhkost.

Vzorec pro výpočet výhřevnosti dřeva
H = výhřevnost palivového dřeva v kJ, w = vlhkost dřeva
Z této tabulky můžete zjistit snadno výhřevnost palivového dřeva ihned a bez počítání.
Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/topeni-drevem-usetri-tisice-korun?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu


Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/topeni-drevem-usetri-tisice-korun?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Graf závislosti výhřevnosti dřeva na jeho vlhkosti.


Výhřevnost podle:
Tabulka výhřevnosti jednotlivých dřevin
Typ dřeva kWh/prm kW/kg
javor 1900 4.1
bříza 1900 4.3
dub 2100 4.2
olše 1500 4.1
jasan 2100 4.2
smrk 1600 4.4
borovice 1700 4.4
modřín 1700 4.4
topol 1400 4.2
buk 2100 4.2
habr 2200 4.2
jedle 1500 4.4

Jednotky pro objemy dřeva a jejich přepočty:

Pevné dřevo
plnometr-pevný metr
[plm], [pm]
Složené dřevo
prostorový-rovnaný metr
[prm], [rm]
Štěpkované (drcené) dřevo
sypný metr
[prms]
[plm], [pm] 1,0 1,43 2,43
[prm], [rm] 0,7 1,0 1,7
[prms] 0,41 0,59 1,0
[plm], [pm] = 1 m3 plné dřevní hmoty (plnometr, pevný metr)
[prm], [rm] = 1 m3 rovnaných polen, obsahuje 60-75% dřeva (prostorový metr)
[prms] = 1 m3 volně ložené nezhutněné štěpky (prostorový metr)

Dnes při kůrovcové kalamitě cena dřeva spadla na minimum. Nejlevněji vychází samovýroba, anebo si necháte dovést dřevo naštípané uložené až domu odbornou firmou.

Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/topeni-drevem-usetri-tisice-korun?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Investice FVE

Energy Power Ivestice do FVE v Maďarsku  :


Nabídka Investice do FVE v Maďarsku elektrárny k prodeji od 0,5MW kontaktujte mne pro více informací.... 
emeil:  info@energypower.cz Energy Power






neděle 2. února 2020

Podraží výstavba rodinných domů?

Podraží výstavba rodinných domů? 
 
Zájem o dotace na podporu instalací solárních zdrojů v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) se zdvojnásobil !!! Kromě dotací na solární instalace lze peníze využít i na zateplení domů nebo na stavbu nového rodinného domu s nízkou energetickou náročností. Jaké změny se chystají ve stavebnictví od roku 2020? Jaké výhody budou mít ekologické rodinné domy? Dojde ke zdražení ve výstavbě neekologických rodinných domů? Mnoho zajímavosti Vám rádi sdělíme. Sledujte náš zpravodaj o energii. 
Energypower a kolektiv. www.energypower.cz
 
 Tento obrázek nemá žádný alternativní popisek

DOTACE NA FOTOVOLTAICKOU ELEKTRÁRNU


DOTACE NA FOTOVOLTAICKOU ELEKTRÁRNU

PRO RODINNÝ DŮM DOSTANE TÉMĚŘ KAŽDÝ ŽADATEL. JAKÉ MUSÍ ŽADATEL SPLNIT ZÁKLADNÍ PODMÍNKY?


 Vážení přátelé, je to jednoduché. Máte-li rodinný dům, potom můžete ušetřit až 50% nákladů a zároveň snížíte náklady na energii. Základní podmínky 1) Elektrárna může být nainstalována na rodinném domě. 2) O dotaci může žádat pouze majitel rodinného domu. 3) Elektrárna nesmí být větší než 10 kWp 4) FVE musí být propojena s distribuční soustavou. 5) Minimálně 70% vyrobené energie musí být spotřebováno v rodinném domě. 6) Přebytky musí být směrovány do ohřevu teplé vody, do baterie nebo do tepelného čerpadla. 7) Dotace na FVE se vyplácí u rozestavených domů až po kolaudaci a zápisu do katastru nemovitostí. 8) V domě nesmí být více než tři bytové jednotky. 9) 50% a více podlahové plochy musí být využíváno k trvalému bydlení. 10) Dotace je stanovena na maximálně 50 % způsobilých nákladů.

Energy Power email info@energypower.cz



Tento obrázek nemá žádný alternativní popisek

Energy Power

 Energy Power

Vážení přátelé. opět nás čeká zdražení elektřiny, ale proč vlastně? "ERÚ a ceny energií pro rok 2020." Cena elektřiny v roce 2020 mírně zdraží pro rodiny i firmy. Cena za plynu bude stagnovat nebo mírně klesne. Taková informace nás jistě nemusí až tolik zneklidňovat, ale! Ekonomové a analytici na burze s komoditami se podívají na přehled nenápadného postupného zdražení energií za posledních 5 až 8 let. Tento součet jednotlivých zdražení už v součtu napovídá, že se nejedná jen o zanedbatelné zdražení energií. Firmy ve světě začínají propouštět zaměstnance. Objednávky v kovovýrobě znatelně klesají. Ocel a materiály už nejdou až tolik na odbyt a někteří obchodníci je prodávají s minimální marží nebo i pod marži. Dámy a pánové, tak si kladu otázku: "Je nutné zdražovat energie (fixní podnikové náklady), když ČEZ bohatne? Jaké má ČNB v záloze podpůrné nástroje na oživení ekonomiky státu, když nyní jsou úrokové sazby velmi nízké? Budou dostávat podniky nějaké dotace za dva nebo pět let, pokud přijde další velká krize?" Možná je zapotřebí se zamyslet a myslet 2 až 5 let dopředu a modelovat hospodaření firmy při poklesu výroby o 55 % a více. Děkuji za pozornost. Energy Power a kolektiv.



 Tento obrázek nemá žádný alternativní popisek

ELEKTROMOBILITA V EU / ČÍNĚ

ELEKTROMOBILITA V EU / ČÍNĚ 
Vážení přátelé, proč nemohou vozidla s elektrickým pohonem nahradit vozidla s výfukovými plyny? Nebo mohou? Souvisí nějak propagace elektromobility s nedostatkem ropy? 1) Nejvíce osobních aut, autobusů a užitkových vozidel na elektrický pohon se prodá v zemích, kde žije mnoho lidí a země trpí nedostatkem spotřební ropy na jednoho obyvatele. Nejlépe rozvinutou infrastrukturu na elektrombily mají v Číně! V EU se prodá několik desítek tisíc elektromobilů, zatímco v Číně za stejné období to je několik milionů. Čínské elektromobily mají často výkonější kapacity baterií než ty evropské a jsou cenově dostupné pro velké množství lidí! 2) Může elektromobil nahradit auto spalující ropu? Ne! A proč nemůže? Odpověď je jednoduchá. Ropu využíváme všude kolem nás! Ropa dává práci po celém světě velkému množství lidí! 3) Proč v Ervopě zaostáváme s prodejem elektromobilů? Oproti Číně nás může zásobovat ropou Rusko, jehož ropovody mají spolehlivou infrastrukturu a zásoby ropy jsou velké. Čína má problém, který EU zatím nemusí nutně řešit. Jestliže chceme elektromobily, potom musíme vybudovat infrastrukturu rychlo dobíjecích stanic, zlepšit dojezd aut a vlastnosti autobaterií. Čekají nás velké změny? Děkuji za pozornost.
 Tento obrázek nemá žádný alternativní popisek

sobota 1. února 2020

DOTACE NA ELEKTROMOBILY V EVROPĚ!

NEJVĚTŠÍ DOTACE NA ELEKTROMOBILY V EVROPĚ! SLOVENSKÁ REPUBLIKA PŘÍSPĚJE AŽ 200.000,- KČ. 



Vážení přátelé, Slovenská republika schválila dotace na nákup nového elektromobilu 8000,- EURO přibližně 200.000,- Kč. Maximální cena nového vozidla činí 50.000 EURO. Slovenská vláda na dotace vyčlenila přibližně 130 milionů korun. Tato celková částka odpovídá nákupu až 650-ti elektromobilů. V jaké výši asi budou schváleny dotace v České republice na nákup nových osobních elektromobilů? Bude nadále EU podporovat elektromobilitu? Děkuji za pozornnost. (elektromobilhybrid.cz)



 Elektromobilhybrid.cz, dotace 200.000 Kč na elektromobily

Kapaliny pro OZE

JAKÉ KAPALINY POUŽÍT PRO TEPELNÁ ČERPADLA, TOPENÍ, KLIMATIZACE A SOLÁRNÍ SYSTÉMY? 


Vážení přátelé, teplonosné kapaliny mají vliv na spolehlivost, životnost a hospodárnost provozu tepelných čerpadel, topení, chlazení, klimatizací a dalších. O výběru často rozhodují odborníci zajišťující montáž a servis. Teplonosné kapaliny s nízkým bodem tuhnutí jsou určeny pro použití v primárních okruzích tepelných čerpadel a topeních, chlazení, klimatizacích a solárních systémech. Teplonosné kapaliny řady určené pro tepelná čerpadla, topné systémy, chladící a klimatizační systémy se dodávají se v koncentrovaném stavu k následnému ředění na požadovaný bod tuhnutí. Kapaliny s nízkým bodem tuhnutí jsou určené pro všechny dostupné typy solárních systémů. Tyto kapaliny jsou připraveny pro přímé použití a dále se již neředí. Pro investiční akce TZB a pro projektanty se vyrábí samostatná řada teplonosných kapalin vyrobených s konkrétním bodem tuhnutí. Zajímají Vás jaké kapaliny použití a proč? 

Kontaktujte nás, rádi Vám poradíme. 
ENERGY POWE
emial:  info(@)energypower.cz 

 Tento obrázek nemá žádný alternativní popisek